660 430 488

Wdrażanie certyfikatów SSL

Certyfikaty SSL

Wdrażanie certyfikatów SSL

Niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa wymiany danych jest zabezpieczenie strony www poprzez certyfikat SSL. Nie mniej istotny jest również efekt wizerunkowy, ponieważ zabezpieczona strona www wywoływana jest przedrostkiem https:// i ikonką zamkniętej kłódki świadczącej o bezpieczeństwie. Niektóre wersje przeglądarek wręcz informują o „czyhającym” zagrożeniu w przypadku uruchomienia strony www. Certyfikat SSL jest również ważnym elementem budującym reputację strony www dla robotów Google, co wpływa w znaczący sposób na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

"Wdrożenie certyfikatu ma ważny wymiar praktyczny. Przeglądarka Chrome od wersji 68 oznacza wszystkie niechronione certyfikatem SSL strony jako „Niezabezpieczone”. Taki komunikat nie wzbudza zaufania użytkowników, co w praktyce oznacza ucieczkę ze strony, a w przypadku sklepów internetowych – rezygnację z zakupu i utratę klienta."

"Strona zabezpieczona certyfikatem SSL jest lepiej pozycjonowana w wyszukiwarce Google. Pierwsze wzmianki o tym, że algorytm Google faworyzuje strony dostępne w protokole HTTPS, pojawiły się już w 2014 roku. Jeśli zatem wydajemy pieniądze na SEO, kwestia wdrożenia certyfikatu SSL w witrynie wydaje się być pierwszym krokiem ku wyższym wynikom w wyszukiwarce Google."
PC World

Certyfikaty SSL - rodzaje weryfikacji

Ze względu na sposób weryfikacji wyróżnia się następujące rodzaje certyfikatów:

 • Domain Validation (DV)
  Przy wydawaniu certyfikatu weryfikacji poddawana jest wyłącznie zgłaszana domena.

 • Organization Validation (OV)
  Przy wydawaniu certyfikatu weryfikacji poddawana jest nie tylko domena, ale również firma. W tym przypadku można zostać poproszonym o wyciąg z KRS, umowę spółki itp.

 • Extended Validation (EV) 
  Tutaj mamy do czynienia z tzw. pełną weryfikacją. Przy wydaniu tego certyfikatu szczegółowo sprawdzana jest strona jak i  firma.  Firma sprawdzana pod kątem:  statusu prawnego, realnego prowadzenia działalności, obecności fizycznej itp.

Typy certyfikatów SSL

Ze względu na zakres zastosowania wyróżnia się następujące typy certyfikatów:

 • SAN
  Umożliwia ochronę adresu zarówno np. twojastrona.pl i www.twojastrona.pl

 • UCC
  Chroni wiele domen tym samym certyfikatem

 • Wildcard
  Chroni zarówno domenę jak i subdomenę, czyli np. twojastrona.pl www.twojastrona.pl sklep.twojastrona.pl

Zobacz również